Weterynarz jest lekarzem, który zajmuje się zwierzętami. Tacy lekarze pracują w państwowych gabinetach weterynaryjnych i prowadzą prywatna praktykę. W większych miastach coraz częściej spotyka się specjalne przychodnie dal zwierząt, w których przyjmują lekarze, którzy nie tylko wiedzą, jak leczyć otwarte rany u psa.
Specjalizują się oni w chorobach kotów, gryzoni czy innych domowych zwierząt. Bo ludzie, którzy posiadają takie zwierzęta domowe dbają o nie wszechstronnie. Niekiedy decydują się dosłownie na poważne operacje, jeżeli zachodzi taka konieczność.
Większość natomiast problemów ze zdrowiem zwierząt nie jest zbyt skomplikowana. W bardzo wielu przypadkach są to dylematy z trawieniem. Zdarzają się pogryzienie i ofiary wypadków drogowych. Częstym problemem jest też uszkodzona opuszka u psa. Takie skaleczenia najczęściej leczy się za pomocą specjalnych preparatów, które działają przeciwbólowo i przyspieszają gojenie się rany. Jeżeli pies nie posiada skłonności do zlizywania takiego lekarstwa, to kuracja nie trwa zbyt długo. Jeżeli jednak ma takie skłonności, to częstokroć zakłada mu się specjalny kołnierz na szyję. Ten utrudnia lizanie bolącego miejsca.
Popękane i starte opuszki u psa zdarzają się dość bardzo często i dlatego weterynarze mają na nie skuteczne sposoby. Zazwyczaj w takich wypadkach polecają sprawdzone leki. Nie konieczny jest wówczas antybiotyk. Nie posiada ku temu wskazań. Takie najczęściej są konieczne, kiedy dochodzi do ran głębokich albo poważniejszych uszkodzeń. Leczenie antybiotykiem jest stosowanie wówczas, kiedy zachodzi taka potrzeba.
Więcej: trudno gojące się rany u psa.